Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

Pret PVN paaugstināšanu zālēm (papildināta 23.08.2010)
Apskatīt komentārus (0)


18.08.2010


Otrdiena, 17.augusts (2010), plkst.15:40 | Ziņu aģentūra LETA
Ja medikamentiem un medicīnas precēm no nākamā gada tiks palielināta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme, Latvijas iedzīvotāju veselība tikai pasliktināsies, informēja Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevģēnijs Kalējs.

Viņš norādīja, ka Slimnīcu biedrība neatbalsta Finanšu ministrijas plānoto priekšlikumu no nākamā gada līdzšinējās samazinātās PVM likmes vietā ieviest 21% PVN likmi.

Biedrība pret to kategoriski iebilst, jo jau tagad mirstība un invaliditāte pieaugusi un zāļu cenu paaugstinājums notiks uz Latvijas iedzīvotāju veselības un dzīvības rēķina. Turklāt tiks samazināta neatliekamās medicīniskās palīdzības pieejamība un apjoms, kas jau tā ir nepietiekams, jo arī slimnīcām būs jāizdod papildu līdzekļi par medicīnas precēm un zālēm. Tai pat laikā veselības aprūpes budžets netiek palielināts.

Turklāt Kalējs uzskata, ka PVN celšanas gadījumā pieaugs arī medikamentu kontrabanda.

Slimnīcu biedrība aicina Finanšu ministriju vēlreiz veikt aprēķinus, ņemot vērā ilgtermiņa ietekmi uz iedzīvotāju veselību un mirstību, kā arī demogrāfisko ietekmi uz Latvijas dzimstības un mirstības rādītājiem.

Patlaban zālēm tiek piemērota 10% PVN likme. 

Latvijas Ārstu biedrība aicina nepalielināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) zālēm. Šāds aicinājums pausts biedrības nosūtītajā vēstulē Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem un finanšu ministram Einaram Repšem.
Vēstulē teikts, ka Latviju pārskanējusi vēsts, ka, plānojot nākamā gada valsts budžetu, valdība ieplānojusi no nākamā gada 01. janvāra zālēm un medikamentiem samazinātās 10% pievienotās vērtības nodokļa likmes vietā ieviest 21% likmi. Kamēr neesam saņēmuši oficiālus dokumentus, kas liecinātu par šīm pievienotās vērtības nodokļa likmes izmaiņām, aicinām Saeimu un valdību rūpīgi izsvērt šādas rīcības iespējamās sekas.
Jau šogad veselības budžets bija ļoti plāns, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, bet jo īpaši - salīdzinot ar citu Eiropas Savienības valstu veselībai atvēlēto finansējumu. Palielinot pievienotās vērtības nodokli medikamentiem, bet jo īpaši - materiāliem, reaģentiem, instrumentiem, ievērojami pieaugs izdevumi veselības aprūpei, jo pats veselības pakalpojums ar pievienotās vērtības nodokli netiek aplikts - tātad veselības aprūpes budžets ir galīgais šā nodokļa maksātājs. Pieņemot, ka medikamenti, materiāli un instrumenti veido vairāk nekā trešdaļu visu veselības aprūpes izdevumu, noslodze uz veselības budžetu pieaugs vismaz par 4-5%. Jau tā niecīgajam veselības aprūpes budžetam tas ir ļoti daudz. Turklāt salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm Latvijā uz pacientiem gulstas milzīga līdzmaksājuma daļa, kas tādējādi kļūs vēl lielāka.<...>
Krīzes laiks ir brīdis, kad veselības aizsardzība un valsts finanšu sistēma var roku rokā risināt ne tikai valsts budžeta, bet arī valsts iedzīvotāju veselības problēmas.
"Vēlam veiksmi un godaprātu, strādājot Latvijas iedzīvotāju veselības, labklājības un tautsaimniecības vārdā",- teikts Ārstu biedrības atklātajā vēstulē.




      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA